Vi talar ditt språk Kontakta någon av våra medarbetare för
personlig
rådgivning och service

Med 15 olika språk (tyska, engelska, franska, italienska. spanska, ryska, rumänska, tjeckiska, polska, kroatiska, danska, svenska, norska, turkiska och arabiska) har vi nästan alltid en kontaktperson till hands för att hjälpa dig på ditt eget språk.

Your Contactperson
Maxi Baio
Sales Department

South America

+49 (0) 7941 6094-539
+49 (0) 7941 6094-8539
lbaio@schaefer-peters.com
Christelle Balleur
Sales Department

S+P France

+33 (0) 1 70 428330
+33 (0)1 70 428332
cballeur@schaefer-peters.fr
Claudia Blinzinger
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-306
+49 (0) 7941 6094-8306
cblinzinger@schaefer-peters.com
Alfred Bosch
Sales Department

GER North | BeNeLux

+49 (0) 7941 6094-337
+49 (0) 7941 6094-8337
abosch@schaefer-peters.com
Chris Burkhardt
Sales Department

Northern Europe

+49 (0) 7941 6094-531
+49 (0) 7941 6094-8531
cburkhardt@schaefer-peters.com
Emre Celen
Sales Department

Southeastern Europe

+49 (0) 7941 6094-543
+49 (0) 7941 6094-8543
ecelen@schaefer-peters.com
Michelle Dallabetta
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-323
+49 (0) 7941 6094-8323
mdallabetta@schaefer-peters.com
Andreas Demsar
Sales Department

Sales Manager Export

+49 (0) 7941 6094-529
+49 (0) 7941 6094-8529
ademsar@schaefer-peters.com
Jonas Dietscher
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-341
+49 (0) 7941 6094-8341
jdietscher@schaefer-peters.com
Petra Frank
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-344
+49 (0) 7941 6094-8344
pfrank@schaefer-peters.com
Ulrich Gaiser
Sales Department

Vice Manager Sales GER South | CH

+49 (0) 7941 6094-331
+49 (0) 7941 6094-8331
ugaiser@schaefer-peters.com
Jasmin Goller
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-332
+49 (0) 7941 6094-8332
jgoller@schaefer-peters.com
Larissa Grimm
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-322
+49 (0) 7941 6094-8322
lgrimm@schaefer-peters.com
Stefan Grubmüller
Sales Department

GER North | BeNeLux | Northamerika

+49 (0) 7941 6094-338
+49 (0) 7941 6094-8338
sgrubmueller@schaefer-peters.com
Yannick Jankowski
Sales Department

GER North | BeNeLux

+49 (0) 7941 6094-342
+49 (0) 7941 6094-8342
yjankowski@schaefer-peters.com
Nadine Kopf
Sales Department

Africa, Australia, New Zealand, Denmark, Iceland

+49 (0) 7941 6094-554
+49 (0) 7941 6094-8554
nkopf@schaefer-peters.com
Daniel Kosing
Sales Department

North America | Australia | Oceania

+49 (0) 7941 6094-581
+49 (0) 7941 6094-8581
dkosing@schaefer-peters.com
David Kruse
Sales Department

GER North | BeNeLux

+49 (0) 7941 6094-304
+49 (0) 7941 6094-8304
dkruse@schaefer-peters.com
Marco Lintner
Sales Department

Eastern Europe

+49 (0) 7941 6094-537
+49 (0) 7941 6094-8537
mlintner@schaefer-peters.com
Ekaterina Lintner
Sales Department

Eastern Europe

+49 (0) 7941 6094-538
+49 (0) 7941 6094-8538
elintner@schaefer-peters.com
Simone May
Sales Department

GER South | CH

+49 (0) 7941 6094-327
+49 (0) 7941 6094-8327
smay@schaefer-peters.com
Rico Megerle
Sales Department

GER Middle | East

+49 (0) 7941 6094-326
+49 (0) 7941 6094-8326
rmegerle@schaefer-peters.com
Maya Mehrer
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-346
+49 (0) 7941 6094-8346
mmehrer@schaefer-peters.com
Maximilian Reichert
Sales Department

GER Middle | East

+49 (0) 7941 6094-325
+49 (0) 7941 6094-8325
mreichert@schaefer-peters.com
Frank Möbus
Sales Department

GER Middle | East

+49 (0) 7941 6094-324
+49 (0) 7941 6094-8324
fmoebus@schaefer-peters.com
Marcel Mössner
Sales Department

GER North | BeNeLux

+49 (0) 7941 6094-330
+49 (0) 7941 6094-8330
mmoessner@schaefer-peters.com
Annika Münter
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-347
+49 (0) 7941 6094-8347
amuenter@schaefer-peters.com
Michael Niedermeier
Sales Department

Southern Europe

+49 (0) 7941 6094-541
+49 (0) 7941 6094-8541
mniedermeier@schaefer-peters.com
Arwed Pollak
Sales Department

Vice Manager Sales, Export

+49 (0) 7941 6094-555
+49 (0) 7941 6094-8555
apollak@schaefer-peters.com
Wolfgang Richter
Sales Department

GER South | CH

+49 (0) 7941 6094-328
+49 (0) 7941 6094-8328
wrichter@schaefer-peters.com
Lena Ruscheinsky
Sales Department

GER South | CH

+49 (0) 7941 6094-302
+49 (0) 7941 6094-8302
lruscheinsky@schaefer-peters.com
Melanie Rüdele
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-348
+49 (0) 7941 6094-8348
mruedele2@schaefer-peters.com
Yvonne Sandner
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-530
+49 (0) 7941 6094-8530
ysandner@schaefer-peters.com
Olga Schneider
Sales Department

Eastern Europe

+49 (0) 7941 6094-520
+49 (0) 7941 6094-8520
oschneider@schaefer-peters.com
Sven Schnell
Sales Department

GER North | BeNeLux

+49 (0) 7941 6094-334
+49 (0) 7941 6094-8334
sschnell@schaefer-peters.com
Philipp Seybold
Sales Department

Ungarn, Baltikum, Slowakei

+49 (0) 7941 6094-580
+49 (0) 7941 6094-8580
pseybold@schaefer-peters.com
Pascal Siller
Sales Department

Southeastern Europe

+49 (0) 7941 6094-544
+49 (0) 7941 6094-8544
psiller@schaefer-peters.com
Ralf Specht
Sales Department

GER Middle | East

+49 (0) 7941 6094-336
+49 (0) 7941 6094-8336
rspecht@schaefer-peters.com
Andreas Sulzbacher
Sales Department

Middle Europe

+49 (0) 7941 6094-540
+49 (0) 7941 6094-8540
asulzbacher@schaefer-peters.com
Markus Swoboda
Sales Department

Eastern Europe

+49 (0) 7941 6094-536
+49 (0) 7941 6094-8536
mswoboda@schaefer-peters.com
Ruven Tulke
Sales Department

GER South | CH

+49 (0) 7941 6094-335
+49 (0) 7941 6094-8335
rtulke@schaefer-peters.com
Tamara Tulke
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-307
+49 (0) 7941 6094-8307
ttulke@schaefer-peters.com
Niko Turkalj
Sales Department

GER South | CH

+49 (0) 7941 6094-343
+49 (0) 7941 6094-8343
nturkalj@schaefer-peters.com
Regina Waldert
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-340
+49 (0) 7941 6094-8340
rwaldert@schaefer-peters.com
Larissa Warti
Sales Department

Backoffice

+49 (0) 7941 6094-532
+49 (0) 7941 6094-8532
lwarti@schaefer-peters.com
Patrick Wieland
Sales Department

GER Middle | East

+49 (0) 7941 6094-345
+49 (0) 7941 6094-8345
pwieland@schaefer-peters.com
Reinhold Wirth
Sales Department

Director Sales

+49 (0) 7941 6094-333
+49 (0) 7941 6094-8333
rwirth@schaefer-peters.com
Nicole Wurster
Sales Department

Northern Europe

+49 (0) 7941 6094-556
+49 (0) 7941 6094-8556
nwurster@schaefer-peters.com
Ines Wurzel
Sales Department

Southern Europe

+49 (0) 7941 6094-548
+49 (0) 7941 6094-8548
iwurzel@schaefer-peters.com